fbpx

Jak wyrobić paszport dla psa?

Wyjazd z psem za granicę nie jest tak trudny, jak mogłoby się wydawać. W ostatnich latach zaszło wiele korzystnych zmian, które sprawiły, że proces ten przebiega znacznie sprawniej. Nadal jednak musisz być świadomym wymagań, które obowiązują w krajach, do których się wybierasz. Oczywiście oprócz spełnienia niezbędnych formalności koniecznie powinieneś  wziąć pod uwagę potrzeby swojego psa zarówno podczas podróży, jak i po dotarciu do wybranego miejsca. 

Dlaczego miałbyś zostawiać psa w domu, skoro może cieszyć się jego towarzystwem podczas urlopu? Obecny trend pokazuje, że z każdym rokiem coraz więcej osób zabiera swoje psy na wakacje. Dłuższa rozłąka ze swoim psim towarzyszem może być nieprzyjemna zarówno dla właściciela, jak i psa, dlatego o wiele lepszym rozwiązaniem może być odpowiednio zaplanowany wyjazd, podczas którego będzie nam towarzyszył nasz pupil.

Jeszcze nie tak dawno temu psy musiały przechodzić sześciomiesięczną kwarantannę, która była traumatycznym przeżyciem zarówno dla psa, jak i dla właściciela. Na szczęście w dzisiejszych czasach nie jest to konieczne. Jeśli tylko będziesz przestrzegać zasad obowiązujących w poszczególnych krajach i załatwisz wszystkie formalności, Twój pies nie powinien mieć problemów z podróżowaniem za granicę.

  1. Dlaczego należy wyrobić paszport dla psa?
  2. Jak wyrobić paszport dla psa?
  3. Jakie informacje znajdują się w paszporcie dla psa?
  4. Ile trwa wyrobienie paszportu dla psa?
  5. Jaki jest koszt wyrobienia paszportu dla psa?

Dlaczego należy wyrobić paszport dla psa?

Przyzwyczailiśmy się, że wjeżdżając do krajów będących w strefie Schengen, nie potrzebujemy posiadać dokumentu, takiego jak paszport. Niestety to ułatwienie nie obejmuje zwierząt. Przekraczając granicę, nasz zwierzak musi posiadać paszport uprawniający go do wjazdu na teren danego państwa. Na szczęście jest to dokument, który możemy dosyć łatwo wyrobić, kolejną dobrą wiadomością jest też to, że paszport jest praktycznie wyrabiany jednokrotnie, ponieważ obowiązuje przez całe życie naszego zwierzęcia.

Jak wyrobić paszport dla psa?

Paszport dla psa wyrobimy w placówce weterynaryjnej. Niestety nie wszyscy weterynarze posiadają stosowne uprawnienia, zezwalające na wydawanie tego typu dokumentu, dlatego warto wcześniej sprawdzić, czy wybrany przez nas zakład ma taką możliwość. Najprostszą metodą jest wejście na stronę Krajowej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej, gdzie znajdziemy rejestr lekarzy weterynarii uprawnionych do wydawania paszportów

Kiedy już wybierzemy odpowiednią placówkę, pozostaje udać się do niej i poddać prostej procedurze. Po pierwsze będziemy musieli zachipować naszego psa, oczywiście, jeżeli do tej pory nie został w ten sposób oznakowany. Nasz pies otrzyma specjalny numer identyfikacyjny, dzięki któremu będzie można go identyfikować. Sam chip zostanie ulokowany pod skórą w okolicach karku przy pomocy specjalnej strzykawki. Na szczęście zabieg nie jest szczególnie bolesny i przypomina standardowe szczepienie.

Kolejnym krokiem jest podanie szczepionki przeciwko wściekliźnie. Pamiętajmy przy tym, że w przypadku młodego zwierzęcia, szczepionego po raz pierwszy należy odczekać 21 dni, ponieważ dopiero po tym czasie zyskuje ona ważność. 

Jakie informacje znajdują się w paszporcie dla psa?

W paszporcie dla psa umieszczone są umieszczone między innymi informacje umożliwiające zidentyfikowanie go oraz określające jego stan zdrowia.

Ten niewielki dokument zawiera:

  • informację o rasie psa
  • jego datę urodzenia
  • płeć oraz umaszczenie
  • opis cech szczególnych
  • informację o przebytych szczepieniach
  • informację o odrobaczeniach
  • dane właściciela

Ile trwa wyrobienie paszportu dla psa?

W sprzyjających okolicznościach, czyli w przypadku kiedy pies jest już zaszczepiony i odpowiednio oznakowany, wystarczy wypełnienie odpowiedniego dokumentu przez weterynarza. W tym wypadku już tego samego dnia będziemy mieć paszport uprawniający do podróży. 

Warto przy tym pamiętać, że jeżeli celem naszego wyjazdu jest kraj spoza UE, będziemy musieli dodatkowo dokonać legalizacji paszportu w Powiatowym Inspektoracie Weterynarii.

Jaki jest koszt wyrobienia paszportu dla psa?

Koszt wyrobienia samego dokumentu to około 100 zł. Do tej kwoty możemy doliczyć cenę zaszczepienia i umieszczenia transpondera, jeżeli wcześniej nie zostało to już zrobione. W takim wypadku łączna kwota poniesionych wydatków może sięgnąć 250 zł.


Kurier zwierząt - Transportujemy tylko zwierzęta

Top